Ke konci roku 2020 jsme měli tu čest poprvé skenovat a vytvořit virtuální prohlídku tzv rodinného domu typu V, známějšího pod názvem Šumperák. 3D virtuální prohlídku jsme vytvořili v Dolní Lutyni, v okrese Karviná, pro makléře Lukáše Svobodu (stránky makléře Lukáše Svobody), který zprostředkovává jeho prodej.

Projektant Josef Vaněk (Wikipedia), vymyslel v roce 1965 tento dům a první dva byly podle dostupných informací postaveny v Rapotíně, který se nachází v Olomouckém kraji, nedaleko Šumperka. Třetí a daleko známější dům se postavil pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice. Podle historika Tomáše Pospěcha (Wikipedia), který historii Šumperáků studuje, se Josef Vaněk nechal inspirovat domy Vladimíra Kalivody ve městě Litovel.

Projekt se stal natolik úspěšný, že se podobných domů v různých variantách postavilo několik tisíc po celém Československu. Cíl, navrhnout lidem v šedesátých letech jednoduchý domek do 100 000,- Kčs, který by si mohli lidé sami postavit, se vydařil. Vaněk, jak už bylo napsáno se hodně inspiroval od Kalivody a jeho projektu, kterému se také říká "Litovelák", došlo i k nějaké konfrontaci, ale nakonec se vše vyřešilo bez soudů a tahanic.

Vlastně první Šumperák postavili za asistence Josefa Vaňka mladí manželé v Rapotíně. Podle Tomáše Pospěcha je zajímavé, že vlastně neexituje jediný dům, který by se dochoval nezměněn a byl postaven podle původních plánů. Kuriozitou je, že jeden dokonce stojí v Lucembursku.

Vy si nyní můžete projít interiér toho, který je určen k prodeji a my k němu vytvořili virtuální prohlídku.

Jako většina webových stránek i my používáme cookies pro plynulý provoz stránek a pro zlepšení kvality. Používáním našich stránek nám dáváte souhlas.

Více o prodeji a podrobnosti najdete zde : https://www.mmreality.cz/makler/svobodal/nemovitost/752859/ (pokud stránka neexistuje, dům již patrně není v nabídce)

Ohledně tvorby 3D virtuálních prohlídek můžete kontaktovat nás pomocí tohoto formuláře:

Kontaktujte nás

  • Použijte funkční email, abychom mohli reagovat.

Jako většina webových stránek i my používáme cookies pro plynulý provoz stránek a pro zlepšení kvality. Používáním našich stránek nám dáváte souhlas.