Matterport je přední americká společnost zabývající se přenášením prostoru do virtuální reality, kterou si mohou uživatelé prohlížet na všech dostupných zařízeních a ve VR brýlých. Digitální platforma Matterport umožňuje naskenování prostoru a užívání dat k propagaci, marketingu, navrhování, bezpečnosti, školení nebo třeba archivaci.

Společnost Matterport byla založena v roce 2011 a hned od začátku se pustila do vývoje systému na vytváření modelů okolního světa ve virtuální realitě. Cílem bylo umožnit široké veřejnosti přístup k 3D virtuální realitě jejich okolí a tuto realitu pak využít. Nejednalo se o tzv virtuální realitu, kde si uživatel prohlíží sekvence 360ti stupňových fotek, ale o pravou 3D virtuální realitu.

Celé 2 roky trvalo, než byl vyvinut základ pro to, co dělá Matterport Matterportem.

V době, kdy Matterport začal prodávat své první fotoaparáty, představil Oculus, tehdy neznámý startup, DK1, platformu pro virtuální realitu připojenou k notebooku, která byla ve své původní hrubé formě mnohem lepší než cokoli, co bylo na trhu. Spolupráce vývojářů Matterport umožnila přenosy 3D prostor do kvalitních VR brýlí Oculus a později Samsung.

Matterport kromě samotné prohlídky nabízí i pohled shora a ze stran na tzv DollHouse, tvorbu půdorysů s rozměry, možnost měřit si prostory přímo uvnitř prohlídky s odchylkou 1 procento.

Matterport najde široké využití a jedním z odvětví, které využijí platformu pro 3D virtuální prohlídku je marketing všeobecně a prodej nemovitostí. Matterport podporují ty největší servery světa, ale i ty české, jako je Sreality.

Ovšem své uplatnění najde virtuální prohlídka i v kultuře nebo v čemkoli jiném, kde je třeba nasnímat 3D prostor a pracovat pak s ním v elektronické podobě.

Jako většina webových stránek i my používáme cookies pro plynulý provoz stránek a pro zlepšení kvality. Používáním našich stránek nám dáváte souhlas.